Ajankohtaista

27.10.2022 klo 13:11
Jäsenmatka Turkuun: Matkaesite jo nähtävissä.
#jeanne kaupunginteatterissa 23.3. klo 19-. Katso lisää.
Yhdistyksen antamat tuet viime vuonna olivat 1130 euroa.
Vellamon ystävät järjestää Tampereen ja Mäntän matkan 14.-16.4.

Jäsenmatka Turkuun 23.-25.8.2023

 

#jeanne 23.3.2023 klo 19 Kotkan kaupunginteatterissa

  • #jeanne kuvastaa tuhon partaalla olevaa maailmaa, jossa nousee esille vahvojen johtohahmojen kaipuu. Kyseessä on maineikkaan näytelmäkirjailijan Ivana Sajkon erityisteos, nykydraama luokkaeroista ja ilmastonmuutoksesta.
  • Lipun hinta meidän jäsenille 25 euroa ja alennuksen saa kassalta pyytämällä.
  • Näytelmän esityskielenä on ruotsi, mutta se tekstitetään suomeksi.
  • Tiedotteen saat esiin tästä linkistä.

 

Yhdistyksen lahjoitukset vuonna 2022

Kotkan Pohjola-Norden antoi tavanomaisten stipendien ja tukien lisäksi viime vuonna 400 euron lahjoituksen Ukrainan lapsille Pelastakaa Lapset yhdistyksen kautta. Kaikki annetut tuet olivat:

  • Pelastakaa Lapset, tuki Ukraina lapsille 400,-
  • Stipendit Kotkan Yläkoulujen ja lukioiden oppilaille 360,-
  • Lucia-Vesperin ohjelmalehtisistä saatu tulo 320,- Kotkalaisten lapsiperheiden jouluiloksi 
  • Stipendi 50,- Lucianeidolle.

Yhteistyökumppanimme Vellamon ystävät järjestää

Tietoherkku-esitelmän 15.3. klo 17.00

Näiden monessa mukana olleiden sukujen vaiheita kerrataan yleisölle avoimessa esitelmä- ja keskustelutilaisuudessa. Aluksi FM Merja Nummi kertoo Tietoherkku-esitelmässään, miksi norjalaisperheet tulivat Kotkaan ja miten he sopeutuivat Suomeen. Esitys pohjautuu Nummen pro gradu -työhön vuodelta 2003.

Pienen tauon jälkeen tilaisuus jatkuu paneelikeskustelulla, jossa tarkastellaan norjalaisuuden vaikutuksia Kotkan historiaan. Keskustelijoina ovat Kotkan norjalaissukujen edustajat Jensenin, Guttormsenin, Andersenin, Adolfsenin ja Sannen (norjaksi Sandin) suvuista. Tilaisuuden avaa Vellamon ystävät ry:n puheenjohtaja Tauno Telaranta ja paneelikeskustelua moderoi toimittaja Jari Korkki.

Tilaisuuden järjestää Vellamon ystävät ry. Merikeskus Vellamon auditoriossa järjestettävään tilaisuuteen on vapaa pääsy.

Tampereen ja Mäntän matkan 14.-16.4.2023

Lisätiedot saat tästä linkistä.